Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
A kérdés pusztán az, hogy mikor érkezik nagyobb mennyiségű oltóanyag az országba – közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn.
„Magyarország nemzeti érdeke, hogy felgyorsítsa a koronavírus elleni oltás folyamatát, és erre készen áll, a kérdés pusztán az, hogy mikor érkezik nagyobb mennyiségű oltóanyag az országba” – közölte a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben, az uniós tagországok külügyminisztereinek egynapos ülése szünetében.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak hangsúlyozta, a szükséges oltóanyagok biztosításához Magyarország nem várhat a központosított brüsszeli beszerzésre, ez ügyben a saját döntéseit is meg kell hoznia. Kijelentette: választ kell adni arra a kérdésre, miként lehet, hogy a központosított brüsszeli vakcinabeszerzés „kudarca” mellett egyes brüsszeli bürokraták arra fordítják energiájuk jelentős részét, hogy támadják azokat az országokat, amelyek más oltóanyagforrások után is néznek.
– tette hozzá.
Mielőtt az Európai Unió oltóanyagot ad a partnerországoknak a járvány hatásainak Európa számára is kedvező enyhítésére, és miközben a keleti partnerekre és a nyugat-balkáni országokra is megkülönböztetett figyelmet fordít, választ kell adni arra a kérdésre is, hogy hogyan adjunk másoknak abból, amiből nekünk sincsen.
A külgazdasági és külügyminiszer Ukrajnával összefüggésben kiemelte: „Magyarország azt szeretné, ha az elmúlt időszakban lejtőre került kapcsolatrendszer romlását meg tudná állítani, és a kárpátaljai magyarság érdekében javulást tudnánk elérni”.
Kijelentette: nem normális az az állapot, hogy egy kárpátaljai magyar európai parlamenti képviselő nem mer hazamenni karácsonyozni, mert felkerült a Mirotvorec (Béketeremtő) ukrán nacionalista szervezet listájára, vagy az, hogy a kárpátaljai magyarokat képviselő párt irodáját és vezetőjének otthonát feldúlják házkutatás címén.
– fogalmazott.
Szijjártó Péter végezetül Magyarország és Japán gazdasági kapcsolataival összefüggésben arról beszélt, hogy a keleti nyitás politikája keretében Magyarország 25 százalékkal tudta növelni kereskedelmi forgalmát keleti irányba. Az elmúlt két évben keletről érkezett a legtöbb és a legmagasabb színvonalú technológiai szintű beruházás Magyarországra, amely nem lehetett volna lehetséges a japán beruházók folyamatos beruházók folyamatos Magyarország iránti érdeklődése nélkül – mondta.
A miniszter reményét fejezte ki, hogy komoly és valós tárgyalások indulhatnak az Európai Unió és a délkelet-ázsiai szabadkereskedelmi övezet között egy régiók közöti, mély és átfogó gazdasági és kereskedelmi együttműködésről, amely Európa és benne Magyarország javát is szolgálná.
(MTI)